Nejde jen o cenu a topný faktor. Šest tipů pro koupi tepelného čerpadla

1. 2. 2018

Tepelné čerpadlo patří k nejúspornějším zdrojům tepla pro vytápění a ohřev vody v rodinných i bytových domech. Lidé se při koupi tepelného čerpadla nejčastěji zajímají pouze o cenu a topný faktor, tedy poměr spotřeby elektřiny a množství vyrobeného tepla. Ve spolupráci s odborníky jsme připravili méně známé tipy a informace, které by vás mohly při koupi tepelného čerpadla zajímat.

Jednou ze zásadních podmínek pro správný chod tepelného čerpadla je jeho správný návrh. Optimálně navržené tepelné čerpadlo nejenže splňuje požadavky na zajištění tepelných potřeb pro vytápění a ohřev teplé vody a pracuje v optimálním provozním režimu, ale též splňuje požadavky distributorů elektrické energie pro přiznání tarifu D56d, který uživateli přináší další úsporu díky nižší ceně elektřiny pro celý dům. Podmínkou je pokrytí minimálně 60 % vypočtených tepelných ztrát budovy při výpočtové venkovní teplotě. Nelze tedy užít jednoduchou logiku, že na 12kW dům vystačí 12kW čerpadlo, ale je nutno sledovat i parametr „klesání“ výkonu v závislosti na venkovní teplotě. U některých čerpadel dochází k až příliš rapidnímu poklesu výkonu společně s poklesem venkovních teplot. V některých případech totiž i zařízení s nižším nominálním výkonem může při výpočtové venkovní teplotě (například −15 °C) dosahovat lepších výkonů než čerpadlo zdánlivě výkonnější! Správná volba zařízení má také vliv na jeho životnost.

Při výběru tepelného čerpadla se vyplatí brát v úvahu rovněž podmínky záruky a ceny náhradních dílů. Životnost tepelného čerpadla může v budoucnu výrazně prodloužit případná generální oprava. Cena tepelného čerpadla se odvíjí také od náročnosti instalace. Zde jsou ve výhodě zařízení typu vzduch-voda v provedení monoblok, při jejichž instalaci není nutné zasahovat do chladivového okruhu ani budovat zemní kolektor či vrt, a jejichž instalaci zvládne i běžná odborná topenářská společnost. Při výběru dodavatele dbejte na to, aby Vámi vybraná instalační firma disponovala proškolením od daného výrobce zařízení, a tím byla zajištěna znalost podmínek instalace a její kvalita. Pro uznání záruk je podmínkou odborné uvedení do provozu, které zpravidla provádějí specializované certifikované společnosti, které následně na Vámi zakoupeném zařízení vykonávají roční prohlídky a záruční i pozáruční servis.

V dnešní globalizované době se na trhu vyskytují na první pohled velmi výhodné nabídky – nabízející zařízení většinou asijské produkce – bez vybudované servisní sítě a bez zajištění dlouhodobé dostupnosti podpory a náhradních dílů. Vzhledem k cenám zařízení a jeho plánované životnosti je proto dobré volit dodavatelské společnosti, které se zdroji tepla zabývají dlouhodobě, a není tedy pravděpodobné, že po vyprodání zboží budou zlikvidovány či změní obor podnikání a o zařízení se dále nebudou ochotny starat.

Problémem nekvalitních tepelných čerpadel bývá nadměrný hluk. Ten mohou způsobovat ventilátory ve vnější jednotce či kompresor. Upřednostněte proto takové tepelné čerpadlo, které umožňuje plynulé řízení výkonu ventilátoru, oběhového čerpadla i kompresoru, a je tedy mnohem tišší – kupříkladu zařízení vybavené DC invertorovou technologií. Vnější jednotku tepelného čerpadla je přesto vhodnější instalovat do místa dále od ložnice. Platí také, že k vnější jednotce by měl být dobrý přístup vzduchu. Obecně lze říci, že kvalitní tepelná čerpadla renomovaných výrobců jsou již velmi tichá, nemusí to však platit o levné čínské produkci.

Z hlediska co nejlepší ekonomiky provozu tepelného čerpadla je velmi důležitá dobrá regulace. „Kvalitní tepelné čerpadlo by mělo mít například možnost plynulého ovládání výkonu signálem 0 až 10 V. Takové zařízení je pak lépe využitelné v moderních systémech inteligentních budov,“ popisuje možnosti připojení regulačních prvků Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „Moderní tepelná čerpadla tak lze dobře připojit do systému takzvaných chytrých domácností a ovládat je i dálkově například pomocí mobilního telefonu. Elektronika se však může postarat také o diagnostiku případných poruch,“ doplnil Ivo Zabloudil.

Tepelná čerpadla mohou dobře spolupracovat také s dalšími prvky otopného systému. „Při koupi tepelného čerpadla je praktické brát v úvahu též budoucí rozšiřování a vylepšování otopné soustavy domu. K čerpadlu by proto mělo být možné snadno připojit například solární systém pro ohřev teplé vody nebo třeba krb či kotel,“ uvedl Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA. Doplněním tepelného čerpadla o solární ohřev vody je možné ještě více snížit náklady na energie. Kotel pak většinou slouží jako záložní nebo takzvaný bivalentní zdroj a stará se o vytápění v období velkých mrazů, kdy už tepelné čerpadlo typu vzduch-voda nemusí pracovat s požadovanou účinností nebo výkonem.

Dobré tepelné čerpadlo by mělo uživatelům poskytnout i odpovídající komfort ovládání. Stále více se v této oblasti prosazují například dotykové displeje, přičemž ovládací software je lokalizován do češtiny. Pokud budete k ovládání tepelného čerpadla používat mobilní telefon nebo tablet, zjistěte si cenu ovládací aplikace. V ideálním případě bude zdarma.