Jak se obrnit proti zimě – příprava na topnou sezónu

16. 10. 2018
Pokud jste se ještě nezačali připravovat na topnou sezónu, je na čase to ihned napravit. Nejlepší dobou pro revizi a kontrolu topného systému a přípravu na nadcházející topnou sezónu je konec léta. Než poprvé zatopíte, měli byste zkontrolovat, je-li vše v pořádku. O přípravu se musíte postarat, ať už pro vytápění používáte tepelná čerpadla, kotle na plyn či tuhá paliva, nebo kamna. Na co všechno se zaměřit?

Ať už topíte tuhými palivy, nebo plynem, neměli byste zapomínat na revize kotlů a spalinových cest. S dostatečným předstihem před zahájením topné sezóny kontaktujte servisního technika a domluvte si s ním schůzku. Obzvláště na podzim je vytíženost revizních pracovníků velká, proto včasné objednání nepodceňte.

Pokud topíte dřevem, uhlím nebo dřevěnými peletami, před zahájením topné sezóny se postarejte o kontrolu komína. Kontaktujte kominictví a požádejte o kompletní prohlídku spalinových cest, díky které odhalíte zásadní nedostatky. Problémy nastávají především u starých domů, kde komíny neodpovídají dnešním normám. V mnoha případech je potřeba provést kompletní rekonstrukci včetně frézování a vložkování komínu. Moderní kotle na pelety či uhlí totiž kladou zvýšené požadavky na kvalitu spalinových cest.

Čištění a kontroly spalinových cest jsou povinné alespoň jednou ročně. Zanesený komín je totiž častou příčinou požárů, během kterých dochází k závažným poškozením střech a krovů. Pokud totiž v komínu dojde k zapálení spalin, teplota přesahuje hranici tisíc °C. Raději zaplaťte za prohlídku spalinových cest profesionálním kominíkem, než abyste museli řešit závažné škody způsobené požárem. Při nedodržení lhůty kontrol by vám pojistnou událost neuznala žádná pojišťovna.

Před zahájením topné sezóny byste se měli postarat nejen o plynové kotle, tepelná čerpadla a další zařízení pro vytápění, ale také o radiátory, které rozvádí teplo do místností. Na radiátory se často zapomíná a zbytečně pak dochází k tepelným ztrátám a zbytečně vysokým výdajům na topení. Zkontrolujte stav radiátoru, v případě rezavění jej opatřete novým nátěrem. Zkontrolujte také stav ventilů a v případě poškození je vyměňte za nové. Pokud používáte velmi staré radiátory, je na čase popřemýšlet nad jejich výměnou, která přinese komfort bydlení a zvýší efektivitu vytápění.

Radiátory pravidelně odvzdušňujte. Vzduch, který se nachází v topném tělese, totiž výrazně zhoršuje vlastnosti radiátorů a snižuje výkon. Pokud je radiátor zavzdušněný, často je na některých místech úplně studený, i když topíte na plný výkon.

Máte kotel seřízený, komín zkontrolovaný a radiátory připravené na další topnou sezńu? Pak se postarejte o optimalizaci topného systému a využijte plného potenciálu svého topení. V první řadě si nastavte termostat na ideální teplotu a nebojte se investovat do modernějších typů s možností stálé denní i noční teploty.

V ložnici nastavte nižší teplotu než v dalších místnostech. Pravidelně větrejte, ale vždy jen krátce. Radiátory nezakrývejte a umístěte za ně stříbrné hliníkové folie, které budou odrážet teplo do místnosti a sníží tepelné ztráty.

Pokud se na topnou sezónu pořádně připravíte, samotné zahájení topení se obejde bez jakýchkoliv problémů a komplikací. Myslete na to, že včasná příprava je nutná, ať už topíte dřevem, nebo plynem.