Enbra usnadňuje výběr při pořízení fotovoltaické elektrárny

18. 10. 2022
Výrazný růst popularity fotovoltaických elektráren (FVE) se týká zejména novostaveb a také starších domů po rekonstrukci a zateplení. U domácností toto řešení nejčastěji volí rodinné domy se šikmou střechou. Velkou výhodou je i to, že instalace FVE nevyžaduje složitou administrativu. Stavební povolení totiž není potřeba u zařízení do celkového výkonu 20 kWp.

Aktuální rostoucí zájem o toto řešení reflektujeme i my ve společnosti Enbra. Nově tak nabízíme celkem sedm zvýhodněných balíčků fotovoltaických systémů. Ty všem potenciálním zájemcům maximálně zjednoduší a ulehčí rozhodování mezi různými variantami. 

K dispozici je celkem sedm různých setů fotovoltaické elektrárny včetně střídače. Jednotlivé možnosti se liší pouze množstvím panelů a k nim adekvátním počtem bateriových úložišť.

Kromě výběru nejlepšího možného řešení přitom všem zájemcům rádi pomůžeme i s žádostí o dotace. Díky vypsaným programům je možné na fotovoltaiku čerpat příspěvek až 200 tisíc korun. Dalších 5 tisíc korun pak tvoří dotace na projekt.

Dobře to lze demonstrovat na konkrétním příkladu z nové nabídky na FVE. Balíček elektrárny o výkonu 10 kWp s velkokapacitní baterii o výkonu 18,7 kWh znamená investici 550 tisíc korun. 205 tisíc korun ale pokryje dotace. Pořizovací cena je pak asi 350 tisíc Kč, přičemž elektrárna vyrobí asi 10 MWh elektřiny ročně.

Hlavní výhoda tak tkví nejen v nižší pořizovací ceně, ale zejména v rychlé návratnosti. Ta při současné zastropované ceně elektřiny na 9 korunách činí pouhé 4 roky. A to při roční úspoře okolo 90 tisíc korun. Ušetřené náklady přitom nemusí vycházet pouze z množství vyrobené elektřiny. Energii lze přesměrovat i do bojleru na ohřev teplé užitkové vody.

I v tomto případě poslouží jednoduchý a běžný příklad. Standardní české domácnosti jsou velmi často osazeny menším bojlerem o objemu 160 litrů. Pro ohřátí tohoto množství vody z 5 °C na 55 °C je přitom potřeba 9,5 kWh energie. Převedeno na náklady to v současnosti znamená 80 korun denně a 2500 korun měsíčně. Bojler tak může být pro fotovoltaiku nejlevnějším akumulátorem energie.

V současnosti už zároveň neplatí, že by se FVE instalovaly pouze na střechy s orientací na jih. Smysl má totiž cokoliv kromě severní orientace. Lze tak kombinovat i východní a západní stranu. Ve všech těchto případech také platí, že systém nepotřebuje téměř žádnou údržbu. I proto na výkon fotovoltaických panelů poskytujeme záruku 25 let.