Pět tipů pro přípravu topení na novou topnou sezónu

1. 2. 2018
Konec léta je nejvhodnějším obdobím pro údržbu a drobná zdokonalení otopného systému ve vašem domě či bytě. S dobře fungujícím a vyladěným topením totiž můžete během zimy ušetřit nezanedbatelnou částku na energiích. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, na co při údržbě topení určitě nezapomenout.

Ať již topíte plynem či tuhými palivy, před topnou sezónou byste měli pečlivě zkontrolovat kotel. Pozornost věnujte jak kotli samotnému, tak i odvodu spalin a případně bezchybné funkci přikládacího mechanismu. Hlavně v případě plynových kotlů platí, že by je měl každoročně zkontrolovat autorizovaný servis. „Moderní kondenzační kotle jsou velmi úsporná, ale poměrně složitá technická zařízení. Každý rok by je proto měl prohlédnout revizní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce. Díky kontrole odborníka získáte jistotu, že kotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně. Zároveň tím výrazně prodloužíte jeho životnost,“ sdělil Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA.

Pokud topíte tuhými palivy, měli byste věnovat velkou pozornost nejen samotnému kotli, ale také stavu komínu. Zanesený komín totiž může být příčinou nebezpečného požáru, při němž se v komínovém systému vznítí nános tuhých zbytků spalin. Teplota ohně při požáru spalin v komíně může dosáhnout až 1200 °C a velmi často při této nehodě dochází ke zničení krovů a střechy domu. Řešením je dobrý technický stav celého komínového systému a pravidelná kontrola kvalifikovaným kominíkem. Ten zanesený komín také vyčistí a doporučí případné opravy.  

Zatímco kotlům lidé obvykle věnují odpovídající péči, radiátory naopak často zanedbávají. Před začátkem topné sezóny je přitom ideální doba na jejich údržbu. Pečlivě je proto prohlédněte a ošetřete případná místa drobné koroze. Zkontrolujte také činnost ventilů a vadné kusy vyměňte. Těsně před začátkem topné sezóny všechny radiátory odvzdušněte. I radiátory mohou přispět k úsporám za topení. Na stěnu za nimi instalujte reflexní folii, která bude teplo lépe odrážet do místnosti, a pokud je to možné, zvažte jejich nátěr tmavou barvou. Poněkud radikálnější cesta k úsporám pak může být výměna starých radiátorů za nové, které pracují s nižší teplotou otopné vody.         

Vývoj kotlů a plynových ohřívačů vody jde stále kupředu. Například ještě před pár lety téměř neznámé kondenzační kotle jsou nyní běžné a představují nejúspornější variantu plynového vytápění. „Modernizací topení v domě samozřejmě hodně ušetříte na samotném provozu. Například kondenzační kotel je oproti běžnému staršímu plynovému kotli úspornější až o 40 %, a ročně tak může běžné domácnosti ušetřit částky za topení v řádu tisíců korun. Staré plynové ohřívače vody navíc bývají i nebezpečné a mohou být příčinou otravy oxidem uhelnatým,“ popisuje výhody moderních plynových spotřebičů Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA.

Velký potenciál úspor skýtá také kvalitní regulace otopného systému. Právě nyní je proto vhodný čas na její modernizaci. Starý termostat můžete vyměnit za moderní řídicí jednotku, která vám umožní nastavit stálou a pohodlnou denní i noční teplotu. Úsporu energií zajistí také ekvitermní regulace, tedy řízení otopné soustavy na základě vnější teploty vzduchu. K pohodlí obyvatel domu pak přispěje možnost ovládání kotle přes mobilní telefon či internet. Na dálku si tím zajistíte optimální teplotu v domácnosti například před příjezdem z práce.