Jak udržet klimatizaci v kondici?

20. 8. 2018
Už máte svoji klimatizaci a nevíte jak se o ni starat? Zachovejte chladnou hlavu a podívejte se na pár základních bodů. Aby Vaše klimatizace pracovala tak, jak má – tedy úsporně a zároveň nepředstavovala zdravotní riziko, je důležité nezanedbávat její údržbu.

Před začátkem sezóny je potřeba provést odbornou údržbu zařízení, při které kvalifikovaný technik zkontroluje elektroinstalaci a chladivový okruh zařízení. Zařízení také vyčistí a vydezinfikuje části vnitřní jednotky, které jsou v kontaktu s vyfukovaným vzduchem. Výsledkem je pak bezpečné a úsporně pracující zařízení. Všechny tyto kroky jsou také provedeny při instalaci nového zařízení.

Zanesený vzduchový filtr zvyšuje spotřebu klimatizační jednotky a umožňuje množení baktérií a plísní, což může představovat i zdravotní riziko. Výrobci proto doporučují jeho čištění každé dva týdny provozu. Vzduchový filtr lze po vyjmutí vyčistit vysavačem nebo vlažnou vodou s následným vysušením. Ještě než ale se vrhnete na jeho čištění, nikdy nezapomeňte odpojit jednotku od síťového napájení! Netroufáte-li si, zavolejte si odborný servis.

K čištění jednotky nikdy nepoužívejte benzen, ředidla, leštící prostředky ani podobná rozpouštědla, která by mohla poškodit plastový povrch. Při demontáži filtru dávejte také pozor na ostré hrany. K čištění vnitřní jednotky také nepoužívejte vodu, pouze vlhký hadřík, jinak by dojít k úrazu elektrickým proudem. Pokud je jednotka vybavena elektrostatickým filtrem, dejte si pozor na možnost úrazu elektrickým proudem, který Vám hrozí přibližně po 10 minut od vypnutí jednotky.

Bílá mlha není důvodem k panice. Může se objevit v režimu chlazení při velkém teplotním rozdílu venkovního a vnitřního vzduchu při vysoké relativní vlhkosti vnitřního vzduchu. Bílá mlha se také může objevit i v režimu vytápění po odmrazování. Pokud ale začne z jednotky vycházet neobvyklý pach či kouř, pak klimatizaci bez prodlení vypněte, odpojte z napájení a zavolejte servis.

Pokud máte v plánu nepoužívat zařízení po delší dobu, ponechte spuštěný ventilátor asi půl dne, aby se dokonale vysušil vnitřek jednotky. Poté klimatizaci zastavte, odpojte napájení a vyjměte baterie z dálkového ovladače.

Nemáte-li ještě klimatizaci, neváhejte zavolat, klimatizace máme skladem a doporučíme a zajistíme pro Vás odbornou montáž. Že nevíte kde začít? ZDE se dozvíte jak na výběr anebo se rovnou podívejte na naši novinku, špičkovou klimatizaci KRYO a ekonomický ECOPLUS.