Jak si vybrat kotel na tuhá paliva. Pět méně známých tipů pro nejlepší koupi

1. 2. 2018
Kotle na tuhá paliva se již v možnostech regulace a provozním komfortu přibližují kotlům plynovým. Na rozdíl od starších zařízení tohoto druhu jsou však moderní kotle na pelety, uhlí či dřevo také daleko komplikovanější a jejich koupě není jednoduchá. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik méně známých tipů a rad pro koupi kotle na tuhá paliva.

Při koupi kotle věnujte velkou pozornost také jeho vnitřní konstrukci. Právě ta má totiž velký vliv na celkovou životnost zařízení. Na trhu najdete například kvalitní kotle s vertikálním výměníkem, který se daleko méně zanáší a je méně náchylný k možnému propálení. „Pokud je kotel s vertikálním výměníkem dobře navržen, nedochází v něm ke kontaktu ostrého plamene vlastního tělesa výměníku. To výrazně zvyšuje životnost celého kotle,“ popisuje hlavní výhody konstrukce Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA. Vertikální výměník také tolik netrpí zanášením sazemi, což snižuje nároky na údržbu kotle.

Na rozdíl od plynových či elektrických kotlů vyžadují kotle na tuhá paliva občasné přikládání. Ne každému se přitom chce tuhle rutinní, ale nepříliš příjemnou práci provádět. O tom, jak často budete muset do kotle přikládat, rozhoduje mimo jiné druh paliva a velikost zásobníku. „Zásobník běžného kotle na pelety či kusové uhlí je nutné doplňovat zhruba jednou za týden. V největších mrazech pak jednou za dva až tři dny. Pokud topíte kusovým dřevem, budete ale muset přikládat častěji,“ uvedl Roman Švantner. Dle odborníků je také třeba dávat pozor na kvalitu podavače a elektromotoru, který jej pohání.   

Chcete, aby vám kotel dlouho vydržel? Zajímejte se o materiál, z něhož je vyrobeno těleso kotle a výměník. Prodejci ještě nabízejí starší litinové kotle, dejte však přednost kotli vyrobenému z oceli. Ocel totiž umožňuje lepší konstrukční možnosti než litina omezená už ze své podstaty zalitím do formy. Samozřejmostí by měl být kvalitní 6 mm silný kotlový ocelový plech, který je žáruvzdorný a zaručí dlouhodobou životnost výměníku i celého kotle. Kotle z tohoto materiálu mají také vyšší účinnost. Ocelový plech určený pro kotle a tlakové nádoby najdete pod označením P265GH a dobrý výrobce či dodavatel by vám měl být schopný sdělit, zda je z tohoto materiálu kotel opravdu vyroben.

Před vlastní investicí zvažte, jaké palivo chcete v kotli nejčastěji spalovat. Největší komfort v tomto ohledu nabízí automatické kotle na pelety či uhlí. Naproti tomu kusové dřevo často patří k nejlevnějším palivům vůbec, je ale nutné jej do kotle přikládat ručně. Ne každý kotel umožňuje tato paliva libovolně střídat a většinou je typu paliva nutné více či méně komplikovaně přizpůsobit hořák. Pokud plánujete topit například peletami a občas spalovat také kusové dřevo, zvolte takový kotel, který umožňuje jednoduchou úpravu spalovacího prostoru pro dřevo. Například pouhým vložením roštu do spalovací komory.

Kotle na tuhá paliva již většinou podporují různé moderní způsoby regulace, jako je řízení výkonu na základě vnější teploty vzduchu, tedy takzvanou ekvitermní regulaci, nebo dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu. Ne všechny kotle to ale v základním provedení umožňují. Pokud ne, zajímejte se, zda výrobce patřičnou ovládací elektroniku dodává a co všechno tyto ovládací moduly nabízejí. Kvalitní řídicí jednotka poskytne stejný komfort ovládání kotle na tuhá paliva, jaký je běžný u kotlů plynových či elektrických.