Internet věcí, sledování spotřeby vody či kontrola systému vytápění. Pět způsobů, jak v zimě co nejvíce ušetřit.

4. 2. 2024
Způsobů, jak v době chladných měsíců ušetřit při běžném chodu domácnosti, je mnoho. Situace na trhu s energiemi se sice pomalu lepší, existují ale možnosti, jak jít nízkým účtům za elektřinu naproti. Sepsali jsme pro vás 5 důležitých věcí, na které se v domácnosti zaměřit.

1. Základem je zateplení budovy

Jedním z nejběžnějších způsobů snížení nákladů za energie je vylepšení izolace pláště domu. Zpravidla jde o zateplení fasády. Zároveň však platí, že i když zateplení fasády může eliminovat většinu problémů, je třeba být opatrný. I přes jeho provedení mohou v plášti vzniknout místa, kde teplo uniká. Především se jedná o místa kolem oken a okenních výplní.

Hlavním cílem uživatelů by měla být nejen v období zimy a rostoucích cen energií maximalizace vytápění pomocí slunce nebo systému rekuperace vzduchu. V některých případech se tak o vytápění během dne může postarat příroda, zejména pokud je domácnost vybavena podlahou v tmavých odstínech, která lépe pohlcuje teplo. Lidé by měli volit obezřetný přístup i při výběru vchodových dveří – další části obalu domu, kudy může teplo v zimě výrazně unikat. Překážkou v tom však nemusí být pouze skleněné dveře. Efektivní rekuperace je vhodným řešením pro úsporu tepla a ohřev čerstvého vzduchu v domácnosti.

2. Kontrola vytápěcího systému

Problémy s tepelnou izolací se mohou objevit i při nově zateplených bytech či panelových domech. Na první pohled se může zdát, že lepší obal nemovitosti by měl automaticky vést k nižším nákladům na vytápění. Tato logika však neplatí vždy. Kromě zateplení je totiž nutné zregulovat i vytápěcí systém v celém domě – změnit jeho parametry tak, aby lépe odpovídaly kvalitnější tepelné izolaci budovy a zbytečně nepřehřívaly vnitřní prostory.

"Cílem zateplení by nemělo být pouze zvýšení teploty v interiéru během zimního období, ale především minimalizace tepelných úniků a nižší náklady na vytápění. Pokud uživatel zjistí, že jeho náklady zůstávají stejné nebo jsou dokonce vyšší než v předchozích letech, měl by se zaměřit na kontrolu vytápěcího systému a jeho úpravu, případně na instalaci ekvitermní regulace vytápěcího systému po konzultaci s odborníky. Ti totiž často odhalí i další příčiny, například nevyváženost celého systému, a dokáží analyzovat a navrhnout ekvitermní regulační systém," doplňuje Ing. Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti Enbra.

3. Jeden stupeň dole znamená úsporu 5 %

V některých typech staveb, zejména u cihlových a panelových, se může stát, že stěny absorbují teplo z radiátorů umístěných před nimi. Ideální situací je, když stěny spíše odrážejí teplo, což lze dosáhnout například u dřevostaveb. V případě, že stěna pohlcuje teplo, je vhodné před ni umístit hliníkovou fólii, která tepelnému proudu zabrání odrazit se zpět do místnosti. S rostoucími náklady na energie můžeme v souvislosti s vytápěním narazit na situace, kdy lidé vypínají centrální zdroj vytápění a využívají lokální vytápěcí tělesa. Těmi vytopí jen určité místnosti. Nicméně často fungují na elektrický proud, což v konečném důsledku situaci ekonomicky zhoršuje.

Podle odborníků může být lepší cestou plošné snížení teploty v domácnosti. Někteří uživatelé totiž vyhřívají své domovy tak, aby dosáhly vnitřní teploty až 24 stupňů Celsia. V konečném důsledku tak své domovy přetopí.  

"Málokdo ví, že snížení vnitřní teploty o jeden stupeň během celé zimy znamená současně pokles nákladů o 5 procent. Pokud tedy bude člověk vytápět domácnost na 21 stupňů Celsia namísto dosavadních 23 stupňů, ušetří desetinu nákladů. Což v dnešní situaci může být pro mnoho uživatelů klíčové,"  

Ing. Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti Enbra

4. Internet věcí a sledování spotřeby vody v reálném čase 

Díky moderním technologiím je dnes poměrně jednoduché mít detailní přehled o své spotřebě vody. Není přitom nutné čekat na doručení celoročního vyúčtování. Téměř každý uživatel může svou spotřebu vody a tepla přizpůsobit aktuálním výdajům a momentální situaci. Měřidla jsou dnes možné připojit k internetu věcí nebo k systému dálkového sběru dat a nechat osadit senzory, které v reálném čase odesílají údaje o spotřebě na zvolený server. 

"Pro uživatele to v praxi funguje tak, že se přihlásí na speciální webovou stránku, kde může prostřednictvím čísel a grafů sledovat svoji spotřebu v reálném čase. Tímto způsobem se dá i adekvátně regulovat. Díky inteligentním vodoměrům je možné ušetřit až 15 procent současných výdajů," doplňuje Holyszewski. 

 

Internet věcí může také téměř okamžitě odhalit skryté úniky vody, jako jsou prasklá potrubí nebo přetékající toaleta. Systém je také schopen kontrolovat funkčnost měřících zařízení. To minimalizuje nutnost použití náhradního výpočtu spotřeby energií, což je obvykle nevýhodné pro spotřebitele. 

 

5. Rychlá sprcha místo horké vany 

Překvapivé může být pro některé uživatele zjištění, že úspory finančních prostředků lze dosáhnout i prostými změnami v pravidlech a rituálech týkajících se osobní hygieny. Zde existuje poměrně jednoduchý způsob, jak ušetřit – místo napuštění teplé vany raději využívat sprchu. Zatímco klasická vana spotřebuje kolem 150 litrů na jedno koupání, při sprchování je potřeba zhruba třetina, a to mezi třiceti a pětatřiceti litry. K úspoře teplé vody přispívá také termostatická baterie, zejména tím, že díky ní není nutné dlouho nechat odtéct studenou vodu a čekat dlouho na optimální teplotu pro sprchování. 

 

Často záleží také na tom, zda se člověk sprchuje ve vaně bez zástěny nebo používá klasický uzavíratelný sprchový kout. V případě druhé varianty se sprchový prostor velmi rychle přehřeje, což mnohdy urychluje celý proces a zároveň snižuje spotřebu vody. Kromě toho není nutné sprchové hlavice často pustit na maximum, spotřeba vody je potom vyšší. Velmi dobře fungují i úsporné hlavice, které proud vody provzdušňují bez toho, aby uživatel pocítil výraznější rozdíl.