EPC projekt Nemocnice v Břeclavi
Po sedmiměsíční rekonstrukci zahájila v únoru břeclavská nemocnice energeticky úsporný provoz. Díky celkovému zefektivnění ušetří na energiích okolo 40 %, z hlediska finančních nákladů by se pak mělo jednat o roční úsporu 12,8 milionu korun. Pro nemocnici to znamená kromě efektivního provozu energetického hospodářství především zisk potřebných úspor v rámci státního rozpočtu. Díky nim bude moci v budoucnu poskytovat kvalitní péči a nadále modernizovat své zdravotnické služby. Jednou z priorit pak podle mluvčí nemocnice Táni Svobodové bude také opětovné investování do energetického hospodářství a realizace opatření, které se nepodařilo zařadit do současného projektu.
Spuštění optimalizovaného provozu předcházely četné změny týkající se vytápění, zdrojů vody či elektrické energie. Proces postupné rekonstrukce přitom započal už v červenci loňského roku. „Jednalo se o vybudování nového účinného centrálního zdroje teplé vody areálu nemocnice, přechod na teplovodní soustavu, napojení jednotlivých pavilonů na novou soustavu v rámci vytápění či přípravy teplé užitkové vody a vzduchotechniky. Dále byly zajištěny zdroje technologické páry pro sterilizaci a vlhčení v rámci vzduchotechniky, vybudování nových předávacích stanic objektů ve všech částech areálu, instalace měření spotřeby tepla či instalace nového systému měření a regulace s centrálním dispečinkem,“ uvedl Radovan Slaný, obchodní ředitel centra služeb společnosti Enbra, která se na projektu dodavatelsky podílela. Veškeré úpravy v nemocnici se přitom děly za plného provozu. „Naší snahou bylo narušit provoz zdravotnického zařízení v co nejmenší míře. Myslíme si, že se nám to i podařilo. Naši pacienti si jen stěží mohli všimnout, že se provádějí v nemocnici práce v takovém rozsahu,“ řekla Svobodová.
Větší úspory z hlediska spotřeby zemního plynu, elektrické energie či vody jsou v případě břeclavské nemocnice prováděny metodou Energy Performance Contracting (EPC), známou též pod názvem „financování z dosažených úspor“. Při tomto způsobu financování se investice splácí až z úspor vzniklých prostřednictvím změn energetického hospodářství. Poskytovatel, kterým je v tomto případě společnost Amper Savings, tedy dostane za své služby zaplaceno pouze tehdy, přinese-li projekt plánované úspory energie. Právě projekt nemocnice v Břeclavi už v loňském roce obdržel také ocenění za nejlepší energeticky úsporný projekt řešený metodou financování z garantovaných úspor.
Projekt v Břeclavi by měl podle mluvčí nemocnice generovat úspory i v nákladech na nákup elektrické energie a vody. Změny by se pak měly dotknout také obslužného a údržbového personálu. „Současný zdroj tepla vyžaduje na rozdíl od původního pouze občasnou obsluhu. Budeme tedy realizovat redukci počtu pracovníků,“ doplnila Svobodová. Díky novým technologiím lze nyní očekávat také příznivější vliv na životní prostředí. „Z hlediska ochrany klimatu a klimatické změny je zvláště významná redukce emisí oxidu uhličitého, výrazně nižší emise pak lze zaznamenat i z hlediska oxidů dusíku,“ uzavřel Slaný.