ENBRA blok – betonová konstrukce pro fotovoltaické panely

22. 1. 2024
Rychlá neinvazivní instalace fotovoltaických panelů na ploché střechy je nyní mnohem snadnější díky využití našich betonových ENBRA bloků.

K čemu slouží ENBRA BLOK?

Představte si, že potřebujete instalovat fotovoltaické panely na plochou střechu. První variantou je upevnění na na hliníkovou konstrukci, což je časově náročnější instalace. Musíte vše nejdříve rozměřit, následně vyvrtat díry do střechy a spoléhat na to, že jste neporušili plášť střechy.  Při narušení pláště střechy totiž může do střechy začít zatékat. Máme lepší řešení – ENBRA betonové bloky. Jedná se o rychlou neinvazivní formu instalace fotovoltaických panelů na ploché střechy. 

Image
Betonový blok_nákres
ENBRA BLOK je betonový blok, který díky své konstrukci zajistí, aby fotovoltaický panel přijímal co největší množství sluneční energie i na ploché střeše. Nevyžaduje vrtání. 

ENBRA blok

  • betonový blok na plochou střechu, který zajistí fotovoltaickému panelu, aby využil co největší množství sluneční energie
  • snadná a rychlá instalace fotovoltaických panelů pomocí šroubů M8
  • samonosná konstrukce
  • univerzální velikost (vhodné pro panely o šířce 900 až 1400 mm)
  • náklon panelů 14°
  • využití pro jih, i východ/západ
  • váha 46 kg

Žádné vrtání, rychlá instalace

Jak jsme zmínili, mezi hlavní výhodu ENBRA bloků patří umístění panelů na ploché střechy bez jakéhokoliv vrtání. Nehrozí tak narušení povrchu střechy a riziko prosáknutí vody.  Betonové bloky tak patří mezi neinvazivní a rychlé formy instalace fotovoltaických panelů na rovné střechy. Protože hmotnost ENBRA bloku je 46 kg, není potřeba další zatěžování. 

Naměříte potřebnou vzdálenost, jednotlivé bloky umístíte na střechu a můžete se věnovat montáži panelů. Bloky jsou vyrobeny s profilací na uchycovací šrouby (M8).  Šroub jednoduše nasunete, nasadíte kovový držák panelu, panel položíte a šroub dotáhnete a máte hotovo. Celý postup instalace najdete ve videu. 

Kolik potřebujete bloků na instalaci?

Pro výpočet budete potřebovat vědět počet panelů a jejich rozmístění na střechu. Spočítáme si to na příkladu 12ti fotovoltaických panelů, které chceme rozmístit na střechu 4 + 4 + 4. Na každou řadu – počet betonových konstrukcí = počet panelů + 1. V našem případě tedy potřebujeme 15 ENBRA bloků.

Betonové konstrukce je potřebné podložit gumovou podložkou.

Image
Fotovoltaika ENBRA Bloky instalace

Srovnání betonových bloků vs. hliníkové konstrukce na ploché střechy

SrovnáníENBRA blokBěžná hliníková konstrukce
InstalaceNeinvazivní – bez vrtáníPotřeba vrtání pro upevnění na střechu
Rychlost montážeRychláTří násobek času (sestavení konstrukcí, instalace na střechu, zařezání)
Jednoduchost montážeStačí rozměřit a rozmístitJe třeba rozměřit, sestavit, sešroubovat, připevnit do střechy, zařezat přesahy.
Potřebné nářadíMetr, nůž (na přizpůsobení velikosti gumové podložky) + pak šroubovák na upevnění panelůŠroubovák, metr, klíč, pila, vrtačka + kotvící materiál do střechy
StabilitaSamonosná konstrukce bez potřeby dalšího zatěžováníPotřeba dodatečně zatížit
Stálost v časeBeton nepracuje, je stálý, nekorodujeSpoje se mohou časem povolit, kov může tvarově pracovat, korodovat