Sucho sužuje více než třetinu obcí. Výrazněji se proto zaměřují na chytré vodoměry

6. 8. 2022
Velkým tématem současnosti je rostoucí cena zemního plynu či elektřiny. Výrazně méně se pak mluví o vodě. Cena teplé vody přitom meziročně stoupla o necelých 18 procent. Spíše než růst nákladů však řadu uživatelů motivuje k šetření s touto komoditou její nedostatek způsobený suchem.

Že není nijak marginální problém, ukazuje seznam takzvaných Suchých obcí v ČR, ve kterém je zařazeno celkem 2340 municipalit. Z celkového počtu 6254 se jedná o více než třetinu. 

Z hlediska celkové rozlohy přitom určitá forma sucha trápí celkem 31 procent území Česka. Extrémní sucho se pak týká 7 procent území.

Tento problém přitom podle odborníků do budoucna zřejmě nevymizí. Naopak, tuzemské obce budou muset sucho řešit častěji. Důvodem bude kombinace růstu celkového výparu a nedostatku srážek na celém území Česka. Zároveň by měl pokračovat i dlouhodobý růst teplot vzduchu.

Výrazné sucho přitom pro tuzemské obce představuje problém zejména v kombinaci se špatně identifikovatelnými úniky vody z potrubí. „Řada obcí často o únicích tohoto typu nemá vůbec tušení do chvíle, dokud si nenainstaluje chytré vodoměry, které jim umožní sledovat spotřebu v reálném čase,“ řekl Tomáš Halouzka ze společnosti Enbra.

Podobně nápomocná mohou být tato zařízení pro municipality i v létě, kdy musí čas od času přikračovat k omezení užívání pitné vody pro jiné účely, než je lidská spotřeba. Znamená to zákaz napouštění bazénů, mytí aut či závlahu pitnou vodou.

„Starostové obcí postižených suchem uvádějí, že i přes omezení, která vyhlašují, dochází stále k jejich porušování. U chytrých vodoměrů se sledováním spotřeby v reálném čase tak jakýkoliv neočekávaný vyšší odběr poměrně záhy odhalí a snaží se obratem sjednat nápravu,“ řekl Tomáš Halouzka s tím, že i proto vyhledávají obce chytré vodoměry stále častěji.

Zároveň však platí, že jak zmíněné sucho, tak postupně rostoucí cena vody směřuje uživatele k dalším úsporám. V případě domácností se nejčastěji jedná o používání spořičů vody na bateriích a sprchách, nahrazování koupání ve vaně krátkým sprchováním anebo nákup nových spotřebičů, jako jsou myčky a pračky.

I díky těmto řešením se denní spotřeba vody na osobu v Česku pohybuje okolo 90 litrů, což je šestý nejnižší údaj v Evropě. Úspory však mohou být ještě vyšší. „Odhadujeme, že u domácnosti vybavené chytrým vodoměrem, kdy mohou její členové na aktuální sledování spotřeby průběžně reagovat, může tato technologie snížit spotřebu vody až o 15 procent,“ uzavřel Tomáš Halouzka.