Mýty a pověry o kotlech a dalších zdrojích tepla
Vytápění domu pomocí kotle na tuhá paliva patří mezi nejlevnější. Platí to hlavně v případě topení palivovým dřevem, které je stále poměrně levné. Pokud však vezmete v úvahu také komfort obsluhy a dopady na životní prostředí, kotel na tuhá paliva už tak výhodný není. Ne každému se totiž chce pravidelně doplňovat palivo a likvidovat popel, obtěžovat může i kouř a nutnost skladovat palivo. Většina kotlů na tuhá paliva navíc nesplňuje nové přísné emisní normy a do roku 2022 budou muset být nahrazeny novými.
Často je možné slyšet názor, že tepelná čerpadla jsou drahá a své okolí obtěžují hlukem. Kvalitní tepelné čerpadlo je stále trochu dražší, než třeba plynový kotel. Už dávno však nejde o extrémně drahá zařízení s nulovou návratností. Výhodou tepelných čerpadel jsou velmi nízké náklady na provoz a pohodlná obsluha. „Náklady na tepelné čerpadlo se uživatelům v běžném rodinném domku vrátí zhruba za 5 až 9 let provozu. Při rostoucích cenách energií však může být návratnost ještě rychlejší,“ sdělil Karel Vlach, generální ředitel společnosti ENBRA. Hlučnost moderních tepelných čerpadel od renomovaných výrobců není nijak zvlášť obtěžující. Vždy samozřejmě záleží na vhodné montáži celého zařízení. Vnitřní a vnější jednotky tepelného čerpadla by měly být instalovány tak, aby se jejich hluk nepřenášel do stavební konstrukce domu.
Při snaze ušetřit lidé často uvažují o výměně starého kotle za nový, co nejúčinnější, nejvýkonnější a nejmodernější. Každé vylepšení domácího otopného systému směrem k vyšší účinnosti je samozřejmě vhodné. Stále však platí poučka, že nejlevnější energie je ta, kterou jste nespotřebovali. Velkou pozornost byste proto měli věnovat nejen kotli a jeho parametrům, ale i tepelné izolaci domu či bytu, kvalitě oken a dalším faktorům, které mají vliv na celkovou energetickou náročnost objektu. Vytápění navíc často bývá v mnoha rodinných domech zbytečně předimenzováno. Výkon a typ kotle by proto měl reálně odpovídat požadavkům a energetické bilanci vašeho domu.
Tepelné čerpadlo příliš ochlazuje bezprostřední okolí domu a půdu v zahradě. Tato smyšlená informace bývá často hlavním důvodem, proč si lidé nechtějí tepelné čerpadlo pro vytápění svého domu pořídit. Tepelná čerpadla samozřejmě díky principu své činnosti svoje okolí ochlazují, toto ochlazení však není tak velké, aby jej běžné proudění vzduchu a sluneční záření nestihlo kompenzovat. Vaší zahradě ani okolí domu žádné nebezpečí přílišného ochlazení nehrozí. Kvalitní tepelná čerpadla typu vzduch-voda, která odebírají teplo ze vzduchu, mohou bez problémů pracovat i v hlubokých mrazech. Ani v zimě tedy nezůstanete bez vytápění.
Tepelná čerpadla se dříve skutečně využívala hlavně v otopných systémech s podlahovým vytápěním. Důvodem byla nízká výstupní teplota otopné vody, která pro běžné soustavy s radiátory nestačila. „Moderní vysokoteplotní tepelná čerpadla lze již snadno napojit na otopnou soustavu s radiátory. Odpadají tak náročné úpravy stávající otopné soustavy. Tepelným čerpadlem prostě jednoduše nahradíte starý kotel,“ popisuje jednoduchou instalaci moderních tepelných čerpadel Ing. Ivo Zabloudil, produktový manažer společnosti ENBRA.