Jak správně vybrat bojler?

7. 9. 2018
Dostatek teplé vody je jednou z hlavních potřeb každé domácnosti. Pokud vám starý bojler dosloužil, nebo chystáte rekonstrukci bytu či domu, čeká vás těžké rozhodování, jaký ohřívač vody pořídit. Na trhu je k dispozici mnoho typů, ať už z hlediska konstrukce, nebo použitého zdroje energie. Přinášíme vám přehled důležitých parametrů a kritérií, díky kterému vyberete nový plynový či elektrický bojler podle svých potřeb.

Pokud jste se podívali na nabídku výrobců bojlerů, možná se vám zatočila hlava. Vyznat se ve všech typech a použitých technologiích nemusí být zrovna snadné. Stačí se ale zorientovat v základním rozdělení a pochopit, jaký typ je vhodný právě pro vás. Typy bojlerů podle konstrukce rozdělujeme na:

Používají se pro centrální ohřev vody v domě či bytě. Umísťují se obvykle do koupelny či do sklepa. Voda se pak rozvádí do všech odběrných míst. Zásobníkový ohřívač vody je velký, zásobník na vodu má objem od 50 litrů výše. Jedná se o nejvyužívanější typ bojleru.

Jsou určeny k ohřevu vody jednoho jediného zdroje. Montují se přímo pod umyvadlo nebo nad něj. Mají své uplatnění v menších bytech, na chalupách, chatách či v dílnách. Výhodou jsou nízké nároky na prostor. Zásobník na vodu má objem zpravidla do 15 litrů. Dodavatel ohřívačů ENBRA pak náročnějším zákazníkům nabízí i malé ohřívače s objemem až 30 litrů.

Samostatnou kategorii tvoří průtokové ohřívače. Nemají zásobník na vodu, jsou skladné, jejich využití je ale značně omezené především kvůli náročnosti na okamžitou spotřebu a kolísání teploty.

Pokud hledáte bojler, který zajistí ohřev v celé domácnosti, vybírejte z rozsáhlé nabídky zásobníkových tlakových ohřívačů. I ty se ale dále rozdělují do jednotlivých kategorií, a to podle zdroje energie ohřevu.

Nejčastějším typem je elektrický bojler. Ohřívače jsou vybaveny topným tělesem, které zajišťuje dostatečně rychlý ohřev vody v zásobníku na požadovanou teplotu. Jsou cenově dostupné a výkonné.

Dalším typem je plynový bojler, u kterého je voda ohřívána zpravidla zemním plynem. Jsou vhodné tam, kde je odběr vody pravidelný a intenzivní. Hlavní předností bojleru je jeho nezávislost. Ohřev vody bude zajištěn i při výpadku elektrického proudu.

Abychom měli výčet kompletní, zmiňme také kombinované bojlery. Ty vodu ohřívají primárně pomocí elektřiny, umožňují ale i připojení dalšího zdroje tepla. Tato výhoda je poznamenaná vysokou cenou zařízení. Samostatnou kategorii tvoří akumulační nádrže sloužící pouze jako zásobníky na vodu. Jsou určené k akumulaci tepla od kotlů nebo jiných zdrojů tepla pro vytápění.

Ať už si pořizujete plynový či elektrický bojler, musíte se rozhodnout pro správnou velikost zásobníku na vodu. Před výběrem si položte čtyři otázky:

Čím větší provoz v domácnosti, tím spotřeba teplé vody poroste, u rodin s dětmi to platí dvojnásob. Hlavním kritériem výběru je právě počet osob v domácnosti. Pro jedno až dvoučlenné domácnosti se doporučují bojlery s objemem nádrže 50 až 120 litrů, tří až čtyřčlenná rodina by měla mít ohřívač vody se zásobníkem v rozmezí 120 až 180 litrů. Například oblíbený elektrický bojler ENBRA EZO se dodává v provedení od 50 do 150 l, takže uspokojí potřeby malých i početnějších domácností.

Při výběru nového bojleru nezapomínejte na dobu ohřevu vody. Čím větší objem bude zásobník na vodu mít, tím bude doba ohřevu na požadovanou teplotu delší. Proto nemá cenu velikost bojleru zbytečně předimenzovávat. Zatímco padesátilitrový bojler ohřeje vodu za cca 1,5 hodiny, u 120litrového zásobníku se doba ohřevu vyšplhá až na 3,5 hodiny. S narůstajícím příkonem topného tělesa se pak doba ohřevu zkracuje. 

Pokud se v jednotlivých typech ohřívačů vody zorientujete, výběr budete mít mnohem snazší. Ať už se rozhodnete pro elektrický bojler, plynový bojler, nebo jiný typ, nepodceňte objem zásobníku na vodu a zaměřte se i na dobu ohřevu vodu.