Zájem o klimatizace letos vzrostl o pět procent. Vliv na to měly i častější instalace ve veřejných budovách.

Celosvětový zájem o klimatizace podle dat Mezinárodní energetické agentury (IEA) stoupl v loňském roce o 16 %, celkově se tak po celé planetě prodalo přes 175 milionů kusů chladících jednotek. V roce 2017 to přitom bylo necelých 160 milionů. Tento nárůst mnozí spojují s extrémním letním počasím a dlouhými vlny veder.

Nabídka klimatizací ENBRA zde

Podle webu Worlds Top Exports, který eviduje nejvýznamnější státy z hlediska exportu klimatizačních zařízení, se Česká republika v celosvětovém žebříčku nachází na 7. místě s podílem 3,8 procenta celého trhu. Poslední data z hlediska dovozu klimatizací, která eviduje IEA spolu s Český statistickým úřadem, ukazují stoupající trend – zatímco v roce 2011 se těchto zařízení do Česka dovezlo v hodnotě 5,7 miliardy, v roce 2017 už se jednalo téměř o dvojnásobek, konkrétně 10,7 miliardy korun.

Nárůst i díky instalacím ve veřejných budovách

Nárůst poptávky po klimatizacích ukazují i data společnosti Enbra, oproti minulému roku je zájem o ně zhruba o pět procent vyšší. Vliv na to přitom podle našich odborníků nemají ani tak tropické teploty jako spíše touha uživatelů po větším komfortu než v minulosti.

Podle zástupců naší společnosti lze přitom v posledních letech sledovat i jiný trend – klimatizace už totiž nejsou doménou pouze domácností či kanceláří. Čím dál častěji se setkáváme s tím, že chladící zařízení instalujeme i do jiných prostor, například do škol, školek či sociálních zařízení. I tato skutečnost tak výrazným dílem přispívá k tomu, že popularita klimatizací neustále roste.

Obecně lze říci, že u českých uživatelů vítězí v případě klimatizací v prvé řadě cena, až druhotným kritériem je pak kvalita provedení samotného chladícího zařízení či jeho šetrnost k životnímu prostředí. Na druhou stranu padá určitě více dotazů na ekologii klimatizačních zařízení, v některých případech se klíčovým argumentem u prodeje stává i kvalita. Nelze každopádně vyloučit, že by se do budoucna význam jednotlivých faktorů nemohl změnit.

Různé důvody přehřívání interiéru

Klíčovým faktorem pro pořízení klimatizace je přehřívání interiéru. Na to může mít vliv celá řada vnějších faktorů, například nepřítomnost izolace nebo její nedostatečné tloušťka. Kvalitní izolace domu totiž v zimě chrání před chladem a v létě zabraňuje pronikání tepla do interiéru. Velký vliv má i vnější prostředí v bezprostřední blízkosti domu.

Nevhodné jsou betonové a asfaltové plochy, které se rozpálí na velmi vysoké teploty, chybějící zeleň nebo vodní prvky. Vliv mají také tmavé odstíny fasád a obecně volba povrchů. Nevhodné jsou tmavé, kovové jako je například plech. V případě zateplení je pak podle ní dobré zvážit i způsob jeho provedení. Z hlediska zamezení přehřívání totiž provětrávané fasády výrazně převyšují klasické kontaktní zateplení.

Vyberte si z těchto produktů:

Konfigurátor

Zkuste si sami navrhnout řešení pro vytápění a ohřev vody z pohodlí domova.

Více informací