Jak těžké je sehnat zaměstnance na technické pozice?

Bohunka Žáková je personalistkou ve společnosti ENBRA od roku 2005. Za tu dobu jí prošly rukama stovky uchazečů. Jak těžké je podle ní sehnat zaměstnance na technické pozice a jak společnost motivuje mladé, talentované lidi?

ENBRA je technicky zaměřená společnost působící v oblasti TZB, konkrétně měření spotřeby vody a tepla, vytápění a chlazení, energetiky. Jak obtížné je najít pracovníky na technické pozice?

V dnešní době je to těžké. Jen pro srovnání, před deseti lety mi přišlo v reakci na inzerát třeba 60 životopisů, dnes je to možná 10. Doba se změnila a změnila se i práce personalisty a způsob získávání nových lidí. V dnešní době musíme vhodné lidi aktivně vyhledávat a oslovovat je, procházet si nejrůznější databáze, ale i mapovat konkurenci. Pátrání po zajímavých uchazečích je tak trochu detektivní práce.

Proč tomu tak je?

Začíná to už na školách. Mladí lidé nemají zájem o technické školy, naopak humanitně zaměřených absolventů středních škol je nadbytek. Mnohé učňovské školy zavírají své obory, protože nejsou schopny je naplnit. Mladí lidé si neuvědomují, že s technickým vzděláním nebo řemeslem najdou mnohdy mnohem lepší uplatnění i finanční ohodnocení než tzv. „v kanceláři“. Dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci a pracovníci v technických profesích.

Jak se konkrétně ENBRA snaží přilákat mladé, talentované lidi?

Dlouhodobě spolupracujeme s odbornými středními a vysokými školami, na kterých inzerujeme a nabízíme brigády a stáže. Vysokoškoláci k nám nastupují na stáž a přitom si během studia připravují podklady pro svou diplomovou práci. Několik kmenových zaměstnanců už jsme takto získali a je to oboustranně výhodné. Mladý člověk pozná firmu, zaučí se a už u nás zůstane.  

Personalisté dnes často řeší nejenom jak do firmy přilákat nové lidi, ale také jak je tam udržet.

Pro zaměstnance je velmi důležité sladit pracovní a rodinný život, a pokud toto společnost nabízí, má velké plus. Zaměstnancům nabízíme například možnost práce z domova, pružnou pracovní dobu, pro děti zaměstnanců pořádáme třeba Mikulášský večírek, organizujeme divadla a večírky.  V Enbře si zakládáme na tom, že jsme nejen kolegové, ale mnozí z nás jsou kamarádi, kteří se setkávají i ve svém volném čase.  Sdílíme spolu své pocity, radosti i starosti z pracovního i soukromého života, umíme se semknout a podpořit se navzájem.   

Co je při výběru vhodného uchazeče nejdůležitější? Jsou to hlavně znalosti a zkušenosti?

Na tuto otázku se nedá krátce odpovědět, protože do výběru vstupuje hodně proměnných. Znalosti jsou samozřejmě důležité, ale nejlepší uchazeč není vždy nejvhodnější. Každého uchazeče posuzujeme i s ohledem na tým, proto je u pohovoru nejen personalista, ale také vedoucí daného týmu. Je to takové puzzle, kdy jednotlivé dílky vytvoří ideální celek. Díváme se na znalosti, zkušenosti, ale i na osobnost uchazeče a jeho nadšení pro věc. Uchazeči si mnohdy neuvědomují, jak obrovsky důležité je to, jestli přišli na pohovor připravení, jestli si o firmě něco zjistili a jestli mají opravdový zájem o nabízenou pozici. Člověk musí mít technické předpoklady a myšlení, ale hlavně chuť se učit, vše ostatní ho naučíme my.

Jako personalistka pracujete 15 let. Je vůbec ještě něco, co Vás dokáže překvapit?

Tím, že jsme technicky zaměřená firma, většina uchazečů jsou pochopitelně muži, ale hlásí se i ženy. A musím říct, že ženy jsou u pohovoru vždy perfektně připravené. Naopak mě stále dokáže nepříjemně překvapit, když uchazeči v životopise neuvádí pravdu a snaží se napasovat na pozici, na kterou nemají potřebné vzdělání, znalosti a schopnosti. Zkušený personalista toto brzy odhalí.

Otázka na závěr. Proč si myslíte, že by se měli lidé zajímat o práci v Enbře?

Je tu ještě jeden z mého pohledu obrovský benefit, který není zdaleka v každé firmě samozřejmostí, a tím je dobrý kolektiv. Tým lidí, ve kterém panuje přátelská atmosféra, vstřícnost, vzájemná podpora. Toho si velmi vážím a jsem ráda, že jsem členem takového týmu.

Bohunka Žáková

Máte dotaz, na který se chcete zeptat? Kontaktujte nás!

Volejte 737 222 903

Vedoucí personálního oddělení

Konfigurátor

Zkuste si sami navrhnout řešení pro vytápění a ohřev vody z pohodlí domova.

Více informací